Адриана Стойчева Адриана Стойчева лекар

Относно пенсиониране



На 22.04.2019г. ми предстои пенсиониране по възраст и трудов стаж.Не искам да работя след това.Какво трябва да направя за прекратяване на трудовия договор?


Отговори

  • Здравейте г-жо Стойчева,

    Съгласно приложимото законодателство, Вие имате право да прекратите трудовото си правоотношение без предизвестие поради това, че сте придобили право на пенсия.

    Говорете с ТРЗ специалиста / счетоводителя на дружеството и кажете, че с оглед на придобиването на необходимия стаж и възраст желаете да се пенсионирате.

    Трябва да имате предвид, че по повод на освобождаването Ви от работа на това основание, работодателят Ви дължи обезщетение. То е в размер на:

    - ако сте работили при този работодател по-малко от 10 години - брутното трудово възнаграждение за срок от 2 месеца;
    - ако сте работили при този работодател през последните 10 или повече години - брутното трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.

    За справка: чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда; чл. 327, ал. 1, т. 12 от Кодекса на труда

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Цветелина Паскова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->