Задай въпрос тук
maria martinova maria martinova организатор хотелски разчети

кой вариант за обезщетение да избера



Здравейте,

Вече около 18 години работя в туристическа фирма и вече смятам да напускам.

Кой вариант бихте ми предложили-за да мога да ползвам по голям период на борсата?

Разбрах,че ако е по взаимно съгласие обезщетението от нои е в размер на 4 месеца*7,20 на ден

Но не ми стана ясно ако трудовите отношения се прекъснат по чл.328/не се прекратяват по взаимно съгласие/

колко месеца ще мога да ползвам на борсата?

Благодаря предварително


Отговори

  • Здравейте, Мариа,

    За да ползвате максималният срок и размер на обезщетението за безработица, то работодателят Ви трябва да Ви прекрати на някое основание различно от следните: чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326, 330 и 331 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105, чл. 107, ал. 1, т. 1 - 4 и чл. 107а от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за Министерството на вътрешните работи, чл. 101, ал. 1, т. 5, 7 и 9 от Закона за Държавна агенция "Разузнаване" и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони. При прекратяване на основанията, които са изброени в предходното изречение Вие ще имате право на обезщетение в минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца. Минималният размер за 2019г. е 9 лева дневно.

    В случай, че работодателят Ви прекрати договора Ви на някое от основанията по реда на чл.328 от КТ, то Вие ще имате право на максимален срок и размер на обезщетението за безработица, в зависимост от осигурителният Ви доход през последните 24 месеца и осигурителният Ви стаж с осигуряване за безработица за времето след 31.12.2001г.

    За справка:
    - КСО

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Даниъл Славчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->