Цветанка Игнатова Цветанка Игнатова счетоводител

Регистрация по ДДС във връзка с чл.97а, ал.2



Българска фирма предоставя услуги на фирма в ЕС регистрирана там по ДДС. За тази цел българската фирма също се регистрира по ДДС във връзка с чл.97а, ал.2. Услугите се извършват на територията на страната членка в ЕС, не в България.



  1. Като основание за неначисляване на ДДС се посочва чл.113, ал.9 - правилно ли е?

  2. Приходите от тези услуги участват ли при формирането на облагаемият оборот за регистрация по ЗДДС в БГ?

  3. Ако няма услуга извършена за определен период трябва ли да се подава нулева декларация?

  4. Как става отразяването в ДДС декларацията, при предоставяне на услуга - освен фактурата с нулево ДДС, трябва ли да се издаде протокол и ВИЕС декларация?!



Отговори

  • Здравейте г-жо Игнатова,

    По отношение на вашите въпроси изразявам следното становище:

    1. Да, това е правилното основание, което следва да се посочи в издаваната от вас фактура, след като сте регистрирани на основание чл.97а, ал.2 от ЗДДС.

    2. Данъчните основи на тези доставки не се включват в оборота за регистрация по чл. 96, понеже мястото им на изпълнение не е на територията на страната.

    3. Нулеви декларации се подават всеки месец, независимо от това, че не сте нито получили нито извършили услуги.

    4. Следва да подавате VIES декларация за всеки период, в който сте извършили доставка с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

    За справка:
    чл.12 и чл.96 от ЗДДС;
    чл.113, ал.9 от ЗДДС;
    чл.125 от ЗДДС;

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Димитър Мавродиев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->