Задай въпрос тук
Rosen Penev Rosen Penev Потребител

Удържани осигуровки върху болничен



Върху сумата, която работодателят ми е начислил - 70% от брутната заплата за 3 дни болничен, ми е удържал всички видове осигуровки. Правилно ли е това? ДОД не е удържан.



Отговори

  • Здравейте,

    Съгласно чл.6, ал.2 от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. В този смисъл трудовото възнаграждение, изплащано от осигурителя на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност, е осигурителен доход и върху него се дължат осигурителни вноски за ДОО.

    Върху обезщетението за временна нетрудоспособност не се начислява/удържа данък.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Едуард Пушев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->