Задай въпрос тук
Tihomir Todorov Tihomir Todorov Потребител

Съкращаване при срочен трудов договор



Здравейте. Бях в една фирма 4 месеца на срочен трудов договор. После се прехвърлих в друга фирма за по-висока заплата като няма дупка между прехвърлянето. В новата фирма изкарах 5 месеца и няколко дни. Управителката уволнява 3-ма от нас.Като виси въпроса дали може да ни съкрати. Искам да попитам в моя случай, имам ли право да ползвам пълна борса или понеже договора е срочен няма право да ме съкрати?


Отговори

  • Здравейте,

    От така зададения въпрос не става ясно на какво основание сте освободен.

    Ако освобождаването е на основание чл. 325, ал.1, т.3 от Кодекса на труда т.е. изтичане на уговорения срок и при условие, че в рамките на 18 календарни месеца сте осигуряван минимум 12 месеца с пълен размер осигурителни вноски, имате право да получавате обезщетение за безработица, съгласно чл.54а, ал.1 от КСО.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Едуард Пушев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->