Николета  Атанасова Николета Атанасова експерт

Връщане по майчинство



Здравейте,
Моля за консултация по един заплетен казус.

Върнах се от отпуск по майчинство преди три месеца. На постоянен трудов договор съм. Имам две породени деца, като не съм ползвала третата година от майчинството, за нито едно от двете. Голямото е на 4 и 1/2, малкото 2 и 1/2 години. Налага ни се, семейно, да заминем в чужбина за срок от 1 г.

Мога ли да се върна в отпуск по майчинство, като ползвам третата година за някое от децата? И ако не е въможно, мога ли да си взема 6 месеца неплатен отпуск за гледане на дете до 8 г.?

Благодаря предварително за съдействието!

Николета Атанасова



Отговори

  • Здравейте, Николета,

    Предполагам, че сте се върнали от отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст ( за 2рото Ви дете, което е на 2 и 1/2 години). След този отпуск имате възможност да си ползвате натрупания платен годишен отпуск при работодателя, а след това можете да ползвате неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст в размер на най-малко 6 месеца и най-много 12 месеца, в зависимост от вашето семейно положение.


    За справка:
    - чл. 167а от Кодекс на труда;
    - от чл. 49 до чл. 49д от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Даниъл Славчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->