Задай въпрос тук
Б. Т. Б. Т. Потребител

Ненормиран работен ден



Здравейте,



Работник по трудов договор има платен годишен отпуск 20 дни и допълнителен платен годишен отпуск 12 дни.

Ако работодателят обяви ненормирано работно време трябва ли освен тези 32 дни отпуск да се даде на работника и допълнително още минимум 5 дни отпуск?



Поздрави!


Отговори

  • Здравейте,

    Ако за съответната длъжност е установено, че попада сред длъжностите на ненормиран работен ден (което става със заповед на работодателя), то лицето има задължение при необходимост да изпълнява трудовите си задължения и след изтичане на работното време. Ето защо трудът, положен извън рамките на установеното редовно работно време, не се счита за извънреден труд. Затова лицата, чиито длъжности попадат в режим на ненормирано работно време, не могат да претендират за изплащане на възнаграждение за положения извънреден труд, положен през работните дни на седмицата.
    Работата над редовното работно време в работни дни се компенсира с допълнителен отпуск, който съгласно КТ е не по-малко от 5 работни дни. По голям размер на допълнителния отпуск може да се уговаря в колективен трудов договор, както и между страните по трудовото правоотношение.

    За справка: чл. 156, ал. 1, т. 2 КТ

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
    • 12 Dec 2018 13:41
    • Б. Т. (Потребител)
    • 0
    Здравейте,

    Т.е. тези 12 дни допълнителен отпуск са достатъчни и нямаме задължение да предоставяме допълнително още 5 дни отпуск?

    Поздрави!
  • Здравейте,

    В каква връзка предоставяте допълнителен отпуск от 12 дни на служителите, тъй като от въпроса не става ясно?

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
    • 12 Dec 2018 17:57
    • Б. Т. (Потребител)
    • 0
    Здравейте,

    Понеже работата е в болница и затова се предоставя този допълнителен отпуск. Той си е уговорен в трудовия договор и затова питам дали сме длъжни да дадем допълнително още 5 дни отпуск при ненормирано работно време.

    Поздрави!
  • Здравейте,

    Трябва да дадете допълнителен отпуск от минимум пет дни платен отпуск, тъй като се полага по закон и е различен от тези дванадесет дни, които се предоставят по друга причина.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->