Задай въпрос тук
 Джемиле Салиева Джемиле Салиева Социален работник

Срочен договор прекратяване



Бях назначена на работа на 15.03.2018 със изпитателен срок 3 месеца след което на 15.06.2018 договора ми беше подновен за 1 година, т.е до 15.06.2019..В договора ми пише че при напускане трябва да дам три месечно предизвестие...Въпроса ми е дали мога сега да напусна като си спазя три месечното предизвестие или трябва да изчакам изтичане на договора ми на 15.06.2019



Отговори

  • Здравейте,

    Доколкото разбирам сте назначена със срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда (КТ).

    Няма пречка да прекратите трудовото си правоотношение, като разбира се спазите тримесечното предизвестие. Това e регламентирано в чл. 326, ал. 2 от КТ, като там се казва, че срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.

    Поздрави,
    Вера Русинова

  • Това какво ще рече? Трябва да ми останат 3 месеца до изтичане на договора и само тогава ли мога да дам предизвестие. Договора ми изтича на 15.06.2019 предизвестието трябва да го пусна март месец така ли? Или мога и сега да пусна предизвестие и след 3 месеца да напусна?
  • Здравейте,

    Можете да пуснете предизвестие веднага и да напуснете след 3 месеца.

    Останалата част от чл. 326, ал. 2 от КТ означава, че ако вземете решение да прекратите, например през месец май 2019, то тогава договорът Ви ще се прекрати с изтичане на срока на срочния Ви трудов договор, защото до 15.06.2019 няма да има 3 месеца.

    Поздрави,
    Вера
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->