Задай въпрос тук
Мария БЕЕВА Мария БЕЕВА счетоводител

Ползване на ДК за закупени ДМА за медицински център



Здравейте, Медицински център, с доброволна регистрация по ДДС, извършва облагаеми и освободени доставки. Месец 09.2018 закупува медицинска апаратура, която ще се ползва за освободени доставки - медицински прегледи. Ще има ли фирмата право на данъчен кредит за тези активи и как трябва да се отрази тази покупка в дневника за покупки за м.09.2018?


Отговори

  • Здравейте , г-жо Беева!


    Законът определя като необлагаема доставката на стоки или услуги, които са използвани изцяло за извършването на освободени доставки (свързани със здравеопазване във Вашия случай ) и на това основание не следва да се упражни правото на приспадане на данъчен кредит по отношение на начисления данък при тяхното придобиване.

    Относно Дневника за Покупки – данъчната основа на получените освободени доставки се посочва в колона 9 (данъчна основа на получени доставки по чл.82 ал. 2-5 от ЗДДС без право на данъчен кредит и без данък).

    За справка: чл.39 от ЗДДС

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->