Задай въпрос тук
Райна Вълкова Райна Вълкова Директор на печатна база

Телк и НАП



Здравейте,

На 14 септември 2018 година се пенсионирах, според достигнати години и трудов стаж.

Имам валиден телк до 6 януари 2019 година. Според наредба №68 алинея 6/може и да не цитирам вярно/ телкът ми става безсрочен без да се явявам на телкова комисия.

Казаха ми обаче, че с този телк няма да мога да ползвам данъчните привилегии на НАП, ако не се явя отново на телкова комисия, което е много време отнемащо и не бих искала да си го причинявам.

Бихте ли ми обяснили как стои въпроса по този проблем?

Благодаря Ви предварително.


Отговори

  • Здравейте, г-жо Вълкова,

    След като имате навършените години за пенсия и придобит стаж, които са настъпили по време на действащо решение на ТЕЛК то автоматично се превръща в безсрочно и не би следвало да се явявате за подновяване пред комисията.

    Можете да ползвате данъчни облекчения независимо от определения в експертното решение срок.

    За справка:§ 10а, ал. 3 от ПЗР на ЗДДФЛ (изречение второ);
    чл. 68 от КСО;
    РАЗЯСНЕНИЕ ИЗХ № 2322112 ОТ 03.02.2016 Г. НА НАП ОТНОСНО ПРИЛОЖИМА ЛИ Е РАЗПОРЕДБАТА НА Чл. 18 ОТ ЗДДФЛ ПРИ ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ДЪЛЖИМИЯ ДАНЪК ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ЛИЦЕ С ТЕЛК И ПРАВО НА ПЕНСИЯ ЗА 2015 Г. И СЛЕДВАЩИТЕ ГОДИНИ

    Моля, имайте предвид, че това е лично становище на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Недялка Куфарова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->