Задай въпрос тук
Б. Т. Б. Т. Потребител

Капаро



Здравейте,



Фирма нерегистрирана по ЗДДС предлага хотелиерски услуги (нощувки). Фирмата получава по банков път капаро на стойност 30% от общата стойност главно от физически лица.

1. Как следва фирмата да документира доставката ако физическите лица не искат фактура?

2. Счита ли се капарото за авансово плащане?

3. Ако фирмата е регистрирана по ЗДДС как следва да документира доставката, за да влезне в дневника за продажбите?

4. Моля да разясните ако има и други подробности относно капарото.



Поздрави!


Отговори

  • Здравейте,

    от така зададените въпроси, отговорът на първи и трети въпрос е един и същ. Без значение дали фирмата е регистрирана по ЗДДС или не, когато извършва продажби на физически лица, то не е задължено да издава фактури, а продажбите се отчитат с отчет за извършени проджби. Разликата между това дали фирмата е регистрирана или не, е в това, че регистрираната по ЗДДС фирма, следва да включи в дневника за продажбите отчета за извършени продажби. По отношение на въпроса дали капарото се счита за авансово плащане има указание на НАП, в което се потвърждава, че капарото следва да се третира като авансово плащане по доставката. Съгласно ЗДДС плащането на капаро представлява данъчно събитие и получателят следва да издаде данъчен документ и да начисли ДДС.

    За справка: чл. 25 ал. 6 от ЗДДС
    чл. 113 от ЗДДС

    Имайте, предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Иван Георгиев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->