Михаела Петкова Михаела Петкова Потребител

Договор



Здравейте работя във моята фирма от около 3 години в момента искат да ми дават нов договор в който има 3 месеца предизвестие преди напускане?Това в рамките на нормалното ли е ? Благодаря


Отговори

  • Здравейте,


    Всеки трудов договор може да бъде прекратен с предизвестие. Срокът на предизвестие при безсрочен трудов договор може да е минимум 30 дни и максимум 3 месеца. Неговата точна продължителност зависи от договореното между страните.

    Срокът на предизвестие при срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока от договора.

    За справки: чл.326 от КТ.


    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!
  • Здравейте, г-жо Петкова,

    3 месеца срок на предизвестие при прекратяване на трудов договор е законен, като в Кодекса на труда се посочва, че при безсрочен трудов договор той може да бъде от 30 дни до 3 месеца, в зависимост какво са се договорили страните в договора, а при срочен трудов договор - 3 месеца, но не повече от срока на изтичане на договора.

    За справка:
    чл. 326, ал. 2 от Кодекса на труда

    Поздрави,
    Зорница Стоянова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->