Задай въпрос тук
Надя Василева Надя Василева Продавач

Спиране на майчинство поради закриване на фирма



Здравейте,

В момента съм по майчинство втора година, но работодателя закрива фирмата. От НОИ ми казаха , че ми се спира майчинството и трябва да подам документи за обезщетение за безработица. Явно няма закон, които да ме защити, но поне работодателя не ми ли дължи някакво обезщетение и ако да тогава какъв е размера му? Освен това имам неизползван платен отпуск за времето преди и по време на майчинството, задължен ли е да ми плати и него? А ако не ми го изплати как мога да постъпя?



Отговори

  • Здравейте !

    На основание чл.222, ал.1 от Кодекса на труда при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него работникът има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец.

    Когато при прекратяване на трудов договор работникът има неизползван платен годишен отпуск, то той има право на парично обезщетение за това на основание чл.224, ал.1 от Кодекса на труда.

    Обърнете към Инспекцията по труда ако полагащите ви се обезщетения не бъдат изплатени от работодателя.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->