Б. Т. Б. Т. Потребител

Замяна на имот срещу задължение



Здравейте,



Фирма А регистрирана по ЗДДС дължи определена сума пари на фирма Б

нерегистрирана по ЗДДС. Двете фирми се споразумяват да се направи дълг

срещу собственост като фирма А ще прехвърли имот на фирма Б срещу задължението.



1. Трябва ли да се начислява ДДС за имота и има ли някакви особености свързани със ЗДДС и

други закони?

2. Прехвърлянето на земята счита ли се за доставка по смисъла на ЗДДС и трябва ли да се издаде фактура?

3. Разпоредбите на чл. 130 от ЗДДС важат ли в този случай?



Поздрави!


Отговори

  • Здравейте,

    Въпрос 1 и 2: Със сигурност прехвърлянето на земята се счита за доставка, трябва да бъде издадена фактура. Що се отнася до начисляването на данъка, то такъв по принцип не следва да има, визирайки разпоредбите на чл. 45 от ЗДДС. Но ако ДДС е ползван при придобиването на имота, то тогава ползваният ДДС следва да бъде върнат. Алтернативно доставката може да се счита за облагаема и тогава ДДС няма да бъде връщан при покупката, но следва да бъде начислен при продажбата.
    Въпрос 3: Тази транзакция не би следвало да се счита за бартер.

    Поздрави,
    Димитър Пашов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->