Христо Христов Христо Христов Потребител

Бащинство и предизвестие



Здравейте,

Наш работник иска да ползва бащинство докато тече предизвестието му. Датата на прекратяване е 27.07.2018, а датата на изписване на детето е 17.07.2018.

Бих искал да попитам в приложение 10 трябва ли да се посочва датата на прекратяване? Също колко дни ще му бъдат платени от НОИ - само до датата на прекратяване или за всички 15 календарни дни от 17.07 до 31.07?


Отговори

  • Здравейте, г-н Христов,

    В приложение 10 на НОИ трябва да бъде посочена датата на прекратяване на трудовото правоотношение (може да погледнете указанията на НОИ за попълване на приложението в сайта на НОИ). Ще му бъдат изплатени всички полагащи му се дни отпуск съгласно чл. 52 от Кодекса за социално осигуряване, според който, в случай, че правоотношението на осигурения баща бъде прекратено в периода на 15-дневния отпуск по бащинство, той получава отпуснатото му парично обезщетение до изтичането на този отпуск.

    За справка:
    Чл. 52 от Кодекса за социално осигуряване

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Зорница Стоянова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->