Задай въпрос тук
Цветанка  Виткова Цветанка Виткова Потребител

Пенсиониране при условията на първа категория



Работник има 9год трудов стаж първа категория.Отбил е военна служба като парашутист.Счита ли се тази военна служба за първа категория и може ли съответно работника да се пенсионира при условията на първа категория?


Отговори

  • Здравейте, Г-жо Виткова,

    Трудът на парашутист се зачита за първа категория.
    Ако към момента на пенсионирането служителят не е военен, но има военен стаж, то тогава се пенсионира по общия ред и получава обикновена пенсия за осигурителен стаж и възраст. Военният стаж в такъв случай се превръща от труд първа категория в труд трета категория. Всеки 3 години работа като военен се зачитат за 5 години осигурителен стаж.

    За справка: чл.1 на Наредба за категоризиране на труда при пенсиониране
    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Кристина
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->