Задай въпрос тук
penka pencheva penka pencheva Потребител

Пенсионер - СОЛ в две дружества



Здравейте! Пенсионер, СОЛ и се осигурява здравно в дружество А. Регистрира дружество Б, в което ще упражнява личен труд, но няма да получава доход от него, няма назначени работници. Необходимо ли е да подава ОКД5 за започване на дейност?


Отговори

  • Здравейте, г-жо Пенчева,

    Съгласно Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина и морските лица самоосигуряващите се лица, които извършват дейност на различни основания, внасят авансовите си вноски на едно от основанията по избор. Това означава, че след като лицето регистрира дружество Б, започне да полага личен труд и сключи договор за възлагане на управление с дружеството, за който да не получава възнаграждение, няма да е необходимо да подава нова „ОКД5”.

    За справка:
    чл. 2, ал. 3 НООСЛБГРЧМЛ


    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Васил Пантев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->