Задай въпрос тук
Maria Todorova Maria Todorova Счетоводство счетоводител

Декларация чл.88 ЗКПО



Здравейте,

ЕООД за 2018 г има задължението да внася тримесечни авансови вноски.

Преведена е първата тримесечна вноска.

М.Юли предстои превод на втората римесечна вноска. Но към момента Прогнозната печалба се очертава да е два пъти повече.

Може ли до 30 юни да подаде Декл. по чл,88 за повишаване на авансовата вноска?

и може ли да подадем и преди 15 октомври отново Декл.по чл.88

Колко пъти може да се подава през година Декл.по чл.88 ?

И общо за годината ли се следи ако се надвиши прогнозната печалба с 20% ?

Благодаря за отделеното време.

Поздрави


Отговори

  • Здравейте,

    Данъчно задължените лица могат да подават декларация по образец (Декларацията по чл. 88, ал. 1 от ЗКПО) за намаляване или увеличаване на авансовите вноски, когато смятат, че те ще се отличават от дължимия годишен корпоративен данък (чл. 88, ал. 1 от ЗКПО).

    Броят на подаваните Декларации по чл. 88, ал. 1 от ЗКПО не е ограничен. Няма и срок за подаване, но промените на авансовите вноски се ползват едва след подаването на съответната Декларация (чл. 88, ал. 1 от ЗКПО).

    Сумата, върху която се дължи лихва, се определя по следните формули:
    за тримесечните авансови вноски:
    А = 0,75 x Б - (В + 0,2 x В), където
    А е сумата, върху която се дължи лихва
    Б е дължимият годишен корпоративен данък
    В е общият размер на определените тримесечни авансови вноски за годината

    В обобщение на зададения въпрос: Броят на подаваните Декларации по чл. 88, ал. 1 от ЗКПО не е ограничен и може да се подаде преди 15 декември, а сумата, върху която ще се дължи лихва се изчислява кагато 75% от дължимият годишен корпоративен данък надвиши с над 20% сумата от определените тримесечни авансови вноски. Тук законодателят е съобразил, че лицата правят 3, а не 4 авансови вноски и се сравнява 75% от дължимият корпоративен данък. Тук отново, в случай на превишение се облага сумата над превишението от 20%.

    Поздрави,
    Виктория Йотова
    • 27 Jun 2018 10:58
    • Maria Todorova (Потребител)
    • Компания: Счетоводство
    • 0
    Благодаря !
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->