Задай въпрос тук
Диана Петрова Диана Петрова Частен бизнес

Чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ



Здравейте. Имах фирма, която извършваше търг.дейност в обект, чието помещение беше под наем. От два месеца наема е прекратен, не извршвам дейност в никакъв търг.обект. Имам обаче служител, който все още има сключен трудов договор с фирмата ми, който не е прекратен, тъй като е в продължителни болнични, издадени от ЛКК. Може ли да прекратя този договор по чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ, като уведоля с едномесечно предизвестие служителя, който продължава да представя болнични и до настоящия момент ? Благодаря предварително за становището !


Отговори

  • Здравейте,

    Работници и служители, страдащи от определен заболявания имат особена закрила при уволнение.
    Това означава, че за да бъдат уволнени на някои от основанията, посочени в цитираната от Вас разпоредба е необходимо преди уволнението да се вземе мнението на:
    • трудово-експертната лекарска комисия (ТЕЛК) и
    • разрешение на инспекцията по труда
    Същият ред за прекратяване на трудовото правоотношение се прилага и за трудоустроен работник или служител.
    Закрилата се преценява към момента на връчване на заповедта за уволнение.
    Това означава, че преди този момент работодателят трябва да е взел ТЕЛК и решението от ИТ
    Ако този ред не бъде спазен, при възникнал спор съдът би разгледал уволнението като незаконосъобразно.

    За подробна справка: Наредба №5 за болестите, при които работник или служител има специална закрила; чл.333 ал.1 т.3 от КТ

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Кристина
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->