Ивелина Цветкова Ивелина Цветкова Специалист интернет поддръжка

прекратяване на срочен договор



Здравейте,

Аз съм майка с дете до 3 год. Смятам да напусна работа ппо взаимно съгласие, защото имам проблеми с работодателя. Намерила съм фирма, вкоято да ме назначат на срочен договотр за 1 месец. Въпроа ми е по кой член могат да прекратят срочния ми договор за да няма проблем с инспекцията по труда, заради защитата ми от закона и след прекратяването да мога да вземам трудово обещетение 60% от брутната заплата?


Отговори

  • Здравейте,

    За да получавате обезщетение в размер на 60% от среднодневния осигурителен доход, върху който са направени осигурителни вноски за последните 24 месеца, то трудовият ви договор не трябва да е прекратен по ваше желание или с ваше съгласие, или поради виновното ви поведение. Това включва чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326, 330 и 331 от Кодекса на труда, или по други закони.
    Ако сключите срочен трудов договор и той бъде прекратен на основание, различно от посочените, то вие би следвало да получавате обезщетението, което искате.
    Например, договорът може да бъде прекратен на основание чл. 325, ал. (1), т. 3 и т. 4

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    С уважение!
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->