Задай въпрос тук
Пийт  Зилк Пийт Зилк Потребител

Нелатен отпуск по два трудови договора



Лице работи по основен и допълнителен трудов договор. Основният е на пълно работно време. На колко дни неплатен отпуск има право по единият и другият договор, който се зачита за осигурителен стаж? На по 30 дни по всеки договор или само на 30 дни по основния?



Отговори

  • Здравейте,

    Щом лицето работи по основния трудов договор на 8 часа. В такъв случай този служител въобще няма трудов стаж по втория трудов договор.
    Може да си ползва неплатен отпуск, ако има съгласието на работодателя, но трудов стаж няма.
    Относно осигурителния стаж, той се изчислява в зависимост от продължителността на работното време, дори в слуаите, в които те ползват неплатен отпуск, който се зачита за осигурителен стаж. В този случай би следвало по 30 дни по всеки договор.

    За справка: чл.160, ал.1 КТ и чл.38 ал.2 т.5 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Кристина
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->