Задай въпрос тук
Михаела Хаджиминева Михаела Хаджиминева Потребител

Полагане на личен труд от собственик на ЕООД



Здравейте,

При полагане на личен труд от собственик на ЕООД, който се осигурява на МОД като СОЛ - 510,00 лева, ако възнаграждението за този труд примерно е 1000,00 лева, дължат ли се осигуровки за разликата от 490,00 лева?



Отговори

  • Здравейте,

    полагането на труд от собственик или съдружник, притежаващ поне 5% от размера на капитала, по смисъла на ЗДДФЛ се приравнява на трудово правоотношение. От последното означава, че върху сумата, която собственикът/ съдружникът е определил като възнаграждение се дължат осигуровки и се внася авансово ДОД.
    Ако лицето е определило възнгарждението си в размер на 1 000лв., то върху тази сума то ще следва да внесе осигуровки и ДОД.
    За съответния месец ще имате и задължение за подаване на Декл. Обр. 1 и Декл. Обр. 6.

    За справка:
    §1, т.26, б. "и" от ДР на ЗДДФЛ
    чл. 42, ал.2 от ЗДДФЛ

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->