Diana Yordanova Diana Yordanova Потребител

Прекратяване на трудов договор



Здравейте,

интересувам се дали в момента мога да подам заявления за прекратяване на трудовия си договор, тъй като ползвам платен годишен отпуск. Необходимо ли е първо да прекъсна отпуската, да се върна на работа и да подам заявление и ако да, това прекъсване губи ли ми оставащите полагаеми дни. Към момента използвам отпуската си, полагаща ми се по време на двете години майчинство.

Причината да желая да напусна настоящата си работа е предложение за друго работно място в друга компания.

Как да процедирам, за да ми бъде изплатена цялата отпуска и да не губя дни?

Благодаря.


Отговори

  • Здравейте,

    Няма пречки да подадете предизвестие за прекратяване на трудовия ви договор. Може да подадете предизвестието си за напускане и да продължите да ползвате платения си годишен отпуск. Кодексът на труда не предвижда възможност включеният в предизвестието срок да подлежи на удължаване, спиране или прекъсване и същият продължава да тече дори когато работникът или служителят ползува някакъв вид законоустановен отпуск.
    За вас съществува възможността да не използвате всички натрупани дни платен отпуск. При прекратяване на трудовото правоотношение остатъка от неизползвания отпуск следва да ви бъде заплатен.

    За справка: чл. 177 - 178 от Кодекса на труда; чл. 326 от Кодекса на труда.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Анелия Батлева
  • Благодаря Ви
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->