Задай въпрос тук
Петя Стоянова Петя Стоянова Потребител

Лиценз за ползване на стандартен софтуер и поддръжка - чл. 12 ЗКПО



Здравейте,

Купуваме лиценз за ползване на стандартен софтуер и поддръжката му от чуждестранен доставчик.

Става въпрос за стандартни продукти, които се продават заедно с поддръжка, която включва например регулярни ъпдейти (не се има предвид работа на специалист специално за нас, а поддръжката на самия софтуер от производителя му).

На фактурите има само една сума, т.е. те се продават в пакет, и не може да се отдели стойността на т.нар. поддръжка.

Според вас от гледна точка на чл. 12 ЗКПО трябва ли да разглеждаме тази поддръжка като техническа услуга, или има ли начин да докажем, че това е част от лиценза, от ангажимента на производителя този лиценз да може да бъде използван за определен период?


Отговори

  • Здравейте,

    Във вашия случай нямате изискване да удържате данък, тъй като съгласно ЗКПО възнаграждения за технически услуги са плащанията за монтаж или инсталиране на материални активи.

    Също така плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, когато не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване или други форми на търговско използване, не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения.

    За справка: ЗКПО – чл. 12; § 1 от Допълнителни разпоредби – т.8 и т.9

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер.

    С уважение,
    Мануела Чонкова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->