Задай въпрос тук
МАРИАНА ГЕОРГИЕВА МАРИАНА ГЕОРГИЕВА счетоводител

Чл.26 т.9 от ЗКПО



Здравейте!

Искам да попитам, във връзка с чл.26т.9 от ЗКПО ,и най-вече текста "превишаващи определените с нормативни актове средства",кои точно средсва се има в предвид?

Минимален осигурителен доход по НКДП или основната заплата по трудов договор?



Предварително благодаря за отговора!


Отговори

  • Здравейте,

    След 2007 г. няма изричен нормативен акт, който да урежда възнагражденията на персонала в държавните и общински предприятия. Възнагражденията се договарят свободно, като се прилага Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, където няма ограничения.
    Реално, наредбата от 2007 г., чисто юридически, не е отменена, но текстовете в нея се отнасят само за 2007 г., което прави невъзможно по аналогия да се пренесат за други години.
    Въпреки това принципалите на съответните предприятия (държавни или общински), често насърчават да се ползват критериите за определяне на възнагражденията по наредбата от 2007 г. като насока.
    Независимо от това, липсва нормативен акт, изрично регламентиращ начина на образуване на средствата за работна заплата след 2007 г., следователно от 2008 г. нататък липсва основание за прилагане на чл. 26, т. 9 от ЗКПО.

    За справка, може да проверите решение на НАП № 24-29-325 от 11. 09. 2009 г. на ЦУ на НАП и № 5_23-29-31 от 01. 03. 2011 г. на Дирекция „ОУИ“ - София.

    Поздрави,
    Кристина Кондратюк
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->