Задай въпрос тук
Теодор  Крумов Теодор Крумов счетоводител

Начислява ли се ДДС при продажба на машини от България за куповач в страна членка на Европейския съюз



Здравейте, при продажба на селскостопанска техника с купувач в страна на ЕС начислява ли се ДДС и по кой член от закона става това?Благодаря предварително!


Отговори

  • Здравейте,

    Това дали ще начислите или не ДДС, зависи от това на каква фирма продавате - дали тя е регистрирана или не по ЗДДС в държавата членка където се доставя техниката. Ако вашият клиент е регистриран по ДДС в другата държава членка, то няма да начислявате ДДС и осъществявате вътреобщностна доставка на стоки. Основанието за неначисляване на ДДС е чл. 53 от ЗДДС.
    При положение, че продавате техниката на фирма, която не е регистриран по ДДС в другата държава членка или в България, то трябва да начислите 20 % ДДС вие като продавач. Тази продажба трябва да отразите в дневник продажби като въведете контрагент примерно "Фирми от ЕС нерегистрирани по ДДС" с идентификационен номер 999999999999999

    Поздрави,
    Васил Байнашев
  • Много ви благодаря за изчерпателния отговор г-н Байнашев.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->