Задай въпрос тук
Maria Stoyanova Maria Stoyanova Потребител

прекратяване договор в изпитателен срок по време на болничен



Здравейте,



може ли работодателят да прекрати по чл.71 ал.1 трудов договор, сключен на основание чл.70 вр. чл.67 ал.1 т.1, по време на изпитателния срок от 6 мес, в полза на работодателя, ако служителят е излязьл в болнични за неопределено време (две седмици след постьпване на работа)?

Благодаря


Отговори

  • Здравейте,

    Кодекса на труда гласи, че в срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът. Това означава, че ако по време на изпитателния срок сте били в болнични, то това време удължава срока на изпитване. В срока за изпитване се включва само действително отработеното време. Към датата на изтичане на срока за изпитване следва да прибавите календарните дни, през които сте били в отпуск поради временна нетрудоспособност.
    Закрилата, предвидена в чл. 333 от КТ при уволнение не се прилага при прекратяване на договор по чл. 71, ал. 1 от КТ (в срока на изпитване).
    Договор със срок за изпитване може да се прекрати на основание на чл. 71, ал. 1 от КТ по всяко време до изтичане на изпитателния срок, т.е. и по време на отпуск за временна неработоспособност.

    За справка:
    чл. 70 от КТ
    чл. 71 от КТ
    чл. 333 от КТ

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->