Задай въпрос тук
Десислава Първанова Десислава Първанова оперативен счетоводител

Доставка на туристическа услуга



Добър ден!

Имам следния казус и предварително благодаря за отговора.

Имам лиценз за TYPOIIEPATOPCKA ДЕЙНОСТ. Продавам пакетни услуги на физически лица извън ЕС в трети страни. Правя пакет който включва хотелско настаняване, транспорт и екскурзовод на територията на България. Когато издавам фактура към клиент например от Сърбия, необходимо ли е да начислявам ДДС или не?



Отговори

  • Здравейте,

    Да, ще трябва да начислявате ДДС.

    След като услугите се извършват на територията на България, то мястото на изпълнение е тук и данъкът ще бъде изискуем тук, в България, без значение от къде са вашите клиенти.

    Данъчната основа ще бъде маржът, който представлява разликата, намалена с размера на дължимия данък, между общата сума, която ще получите от вашите клиенти и сумата, която е платена или ще бъде платена за получените от туроператора стоки и услуги, във вашият случай услуги за хотелско настаняване, транспорт и екскурзовод, включително ДДС-то, което ще платите на тях, тъй като вие нямате право на данъчен кредит.

    За справка: чл. 137, 139, 141 от ЗДДС

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->