Petar  Petrov Petar Petrov Потребител

Прекратяване на трудов договор



Здравейте,

Подадох заявление за напускане на 15.02.2018г. с молба от работодателя да остана на работа до 31.03.2018г., като срокът за предизвестие по трудов договор е 30 дни. (т.е. до 15.03.2018г.). Мога ли да се възползвам с това заявление да напусна преди 31.03.2018г., при изтичане на 30 дневният срок по трудов договор (15.03.2018)? Ако не, мога ли да подам ново заявление в което изрично да е упомената точна дата съблюдавайки 30 дни от датата на заявлението.

Предварително благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    Доколкото разбирам, Вие сте си пуснали писмена молба с предизвестие за прекратяване на трудовия Ви договор. Дата на подписване на молбата е 15.02.2018г. и от 16.02.2018г. започва да тече 30 дневно предизвестие, от което следва, че на 16.03.2018г. трябва работодателя да издаде заповед по реда на чл.326 ал.1 от КТ и да Ви освободи от работа не по-късно от 18.03.2018г.

    Винаги можете да оттеглите подадената молба за напускане с предизвестие и да подадете нова с по-следваща дата.

    За справка:
    1. КОДЕКС НА ТРУДА

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Даниъл Славчев
  • Благодаря за отговора. Единственото което ме притеснява като срок, е че в заявлението е вписано като дата да бъда освободен 31.03.2018, а заявлението е с дата 15.02.2018, което дефакто е повече от 30 дни, както е по трудов договор - срок на предизвестие 30 дни, от което произтича и въпроса ми - дали мога да напусна преди 31.03.2018?
    Надявам се разбираемо да е формулиран въпроса.
  • Здравейте,

    Моето мнение е, че щом сте се уговорили писмено да бъдете освободен на 31.03.2018г. ,то по реда на това заявлението няма да имате право да прекратите трудовото си право-отношение по-рано от 31.03.2018г. Според мен трябва да оттеглите заявлението от 15.02.2018г. и да подадете ново заявление с 30 дневно предизвестие да бъдете освободен между 22.03.2018г. и 31.03.2018г.

    Поздрави,
    Даниъл Славчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->