Задай въпрос тук
Диана Атанасова Диана Атанасова Счетоводител

ДДС и ВОП



Здравейте, имам следния казус.

Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, купува стоки от Унгария от регистриран по ДДС доставчик и продава стоката директно на клиент, също в Унгария, също регистрирано лице. Транспортът се извършва само в Унгария, стоката не идва до България.

Как точно, съгласно ЗДДС, се третира тази сделка? Има ли ВОП за българската фирма?



Отговори

  • Здравейте,
    Във Вашия случай, няма ВОП, тъй като стоката не се транспортира до България.
    Съгласно чл.17, ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя. Следователно, във Вашия случай мястото на изпълнение за целите на ДДС, ще бъде в Унгария. По този начин, българската фирма започва да трупа оборот за регистрация за целите на ДДС в Унгария. В тази връзка дружеството следва да се съобрази с условията за задължителна регистрация за целите на ДДС, предвидени в законодателството на Унгария, на чиято територия осъществява облагаеми доставки.


    Поздрави,
    Петя Лазарова
  • Благодаря за отговора.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС