Задай въпрос тук
Аля Цанкова Аля Цанкова ЧР

Отпуск по чл.169 за редовно обучение



Здравейте!
Полага ли се платен отпуск по чл.169 КТ за лица, които работят редовна смяна във фирма, а на служебната бележка от обучаващия институт пише, че са "редовно обучение"?



Отговори

  • Здравейте,
    Съгласно чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда, работник или служител, който учи в средно или висше учебно заведение без откъсване от производството, има право да ползва платен отпуск за обучение в размер на 25 работни дни за всяка учебна година, ако работодателят му е дал съгласие за това обучение. Като платеният отпуск за обучение се ползва независимо от всички останали видове отпуски. Предвид различията в учебните планове и спецификата на формите на обучение, преценка дали се налага откъсване от производството за посещаване на учебни занятия или не, следва да се прави по преценка на работодателя.

    Поздрави,
    Елизабет Петкова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата