Задай въпрос тук
kristina kostova kristina kostova Потребител

Трудов договор



Аз съм учител. Работих към ресурсен център. Наложи се да напуснем и да подадем молби да бъдем назначени в училище на общо основание. Започнахме работа на срочен договор - чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ. Срока за който беше договора е 6 месеца - до 30 юни. Отговаряме на изискванията за заемане на длъжността. Редно ли е да е срочен договора? И редно ли е да е за 6 месеца, без изришно да сме заявили? Ако не е редно как и кога можем да си потърсим правата?


Отговори

  • Здравейте,

    Съгласно чл. 68, ал.1, т.1 от КТ, срочен трудов договор се сключва за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години.
    С Вашия работодател сключвате такъв за 6 месеца, което е напълно допустимо.
    След изтичането на срока, може да бъде договорен безсрочен договор, ако разбира се двете страни са съгласни.

    Поздрави,
    П.Лазарова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->