Задай въпрос тук
Радостина Христова Радостина Христова Потребител

Ползване на платен отпуск след майчинство



Здравейте, в момента съм в майчински,професията ми е музикант и по договор имам удължен платен годишен отпуск в размер на 36 работни дни.Въпросът ми е ,след като се върна на работа,работодателят ще ми даде ли възможност да ползвам отпуската си в този размер,или може да ми даде само минимума от 20 дни,както е в закона? И може ли в правилника за вътрешния трудов ред ,работодателят да разделя по негово усмотрение отпускът на 20+16дни,съответно да се позовава на това,а не на договора ми? Благодаря!


Отговори

  • Здравейте, г-жо Христова,

    Вие имате право да ползвате платен годишен отпуск в размер на 36 работни дни, щом така е записано в трудовия договор. Може да го ползвате след получаване на писмено разрешение Заповед от страна на работодателя. Той може да разреши ползването на дните наведнъж или на части през годината. Отказът на работодателя не означава, че той отхвърля изцяло правото на работника на платен отпуск, а само че не разрешава ползването му в искания период и/или размер. В повечето случаи отказа на работодателя се отнася до размера и периода на ползване, а не до правото на ползване на съответния отпуск. Работодателят е обвързан със задължението при поискване да предостави този отпуск в рамките на съответната календарна година.

    За справка:
    Чл. 172 и чл. 173 от Кодекса на труда

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Зорница Стоянова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->