Задай въпрос тук
Venetka Kirilova Venetka Kirilova Потребител

Регистрация по ДДС и отчитане на оборот



Фирма е регистрирана по ДДС на 17.01.2018 г. Има сключен договор за предоставяне на услуги със спортни карти. Фактурирането съгласно договора се извършва в края на месеца. Правилно ли е да се издаде фактура за предоставените услуги за периода 01-01-16.01.2018 без ДДС с дата 16.01.2018 г и ф-ра за предоставените услуги за периода 17-31.01.2018 с дата 31.01.2018 г с начислен ДДС?

оборота от касовия апарат ще го отчета по същия начин - един СПО за периода 01-16.01 без начислен ДДС и втори за периода 17-31.01 с начислен ДДС


Отговори

  • Здравейте,


    Моето мнение е, че щом в договора е уговорено, че фактурирането става в края на месеца, то това би трябвало да е свързано с настъпването на данъчното събитие за вас.
    Тогава е редно да си издадете фактурата в края на месеца като начислите ДДС върху цялата данъчна основа.
    Ако преди ДДС регистрацията сте получили авансово плащане, за което сте издали фактура съгласно разпоредбата на чл. 25, ал. 8 от ЗДДС се смята, че в авансовото плащане е включен и размерът на ДДС, а ДДС става изискуем на датата на настъпване на данъчното събитие. Така съответно на основание чл. 113, ал. 10, след като извършите доставката, за която е получило авансовото плащане преди регистрацията, трябва да издадете фактура, в която посочва цялата данъчна основа на доставката.

    Поздрави,
    Методи Христов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->