Задай въпрос тук
Stanislava Hristova Stanislava Hristova учител

Има ли право работодателтя да намаля работната заплата без предупреждение?



На постоянен трудов договор съм в частно училище. Този месец без предупреждение получих по-ниска заплата от фиксираната в договора. Не ми се плаща клас прослужено време. Сменят се отговорностите ми без нова длъжностна характеристика и предварителна договорка. Законно ли е това и как да търся правата си?



Отговори

  • Здравейте,

    В Кодекса на труда в чл. 118 е упоменато, че работодателят може едностранно единствено да увеличава уговореното възнаграждение. Ако в трудовия договор е посочено основно трудово възнаграждение, няма как то да бъде намалено без ваше писмено изразено съгласие.
    Ако считате, че работодателят Ви нарушава трудовото законодателство, следва да сигнализирате Инспекцията по труда.
    Справка за нормативната уредба приложима по този казус може да направите в:
    чл. 118 от КТ.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Кристина Кондратюк
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата