Задай въпрос тук
Веселин Христов Веселин Христов безработен

Регистрация по ДДС



Привет!Моля Ви за експертно мнение:ЕООД ,нерегистрирано по ДДС иска да извършва услуги на немска фирма,регистрирана по ДДС.За това закона задължава ЕООД-то да се регистрира по ДДС-предполагам по чл.97А.Оборотът в страната не може да надвиши 50000 за последните 12 месеца,следователно не е задължено да се регистрира по общия ред по чл.96.При регистрация по ДДС по 97А във фактурите за страната трябва ли да се начислява ДДС,след като не може да ползва данъчен кредит???VIES декларацията трябва ли да се подава всеки месец или само ако има ВОД за месеца???ЕООД-то иска да вкара съдружник и да стане ООД-кое ще е по-правилно:ЕООД да се регистрира по ДДС ПО 97а и след това да се преобразува в ООД,или да се преобразува в ООД и тогава да се регистрира по ДДС по 97а???При регистрация по 97а каква декларация се подава и става ли по ел.път????Благодаря!Приятен ден!!!!


Отговори

  • Здравейте
  • Здравейте,
    Действително трябва да се регистрирате по реда на чл. 97а;
    За регистрацията може да подаде заявление по електронен път като отбелязвате основанието, на което се регистрирате;
    За фактурите, които издавате за доставки в страната не се начислява ДДС, а в тях посочвате основание за неначисляване на ДДС : „чл. 113, ал.9”;
    VIES декларация се подава единствено, когато имате доставка към регистриран контрагент от ЕС;
    Преобразуването няма отношение към регистрацията по ЗДДС;

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС