Задай въпрос тук
Gabriela Nikolova Gabriela Nikolova Потребител

майчинство



Здравейте. Живея със съпруга и бебето си в Англия. Родих тук на 21.07. 2017. Майчинството ми тук е до 20.01. 2018. Ако се приберем за постоянно в България след това ще имам ли право да получавам майчинство там при положение, че в България е 2 години майчинството и детето е български гражданин? Благодаря


Отговори

  • Здравейте !

    На основание чл. 10, чл. 48а, чл. 52а и чл. 53а от КСО и чл.3 и 4 от НПОПДОО за придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане и отглеждане на малко дете до навършване 2-годишна възраст на детето е необходимо да са изпълнени следните условия:

    1.Към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;

    2.Да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател;

    3.Да им е разрешен съответният вид отпуск.

    Във вашият случай в целия ви трудов път вие трябва да имате 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство в България. Трябва да имате действащ трудов договор към датата от която се иска изплащане на майчинство и към същата дата да сте осигурени за общо заболяване и майчинство. Също така работодателят от фирмата, в която имате действащ трудов договор трябва да е разрешил с писмена заповед този отпуск.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата