Златимира Василева Златимира Василева Потребител

Обезщетение при пенсиониране



Здравейте,

как се изчислява размерът на обезщетението /чл. 222 КТ/ от 6 заплати при пенсиониране, в случай че в месеца предхождащ този когато е възникнало събитието, работникът е ползвал болничен от 6 дни? Тези 6 дни /болнични/ участват ли в определянето размера на брутното възнаграждение за месеца или се взимат в предвид само реално присъствените дни.


Отговори

  • Здравейте!

    Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.

    Във Вашия случай, когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.


    За справка чл.228 от Кодекса на труда и чл.19 от Наредба за структурата и организацията на работната заплата.


    Поздрави!

    Даниела Стоименова

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->