Задай въпрос тук
Мария Василева Мария Василева счетоводител

Документална обоснованост за представителни разходи



Здравейте! Във връзка с проведено спортно мероприятие, по случай юбилей на дружество ЕООД, е даден коктейл от управителя, за който разход са ми представени касови бележки за ядки и алкохол/няма фактура. Мога ли да ги взема за представителни разходи, и трябва ли касовите бележки да са придружени с някакъв протокол или нещо подобно на протокол и да е описано в него по какъв повод са направени тези разходи? Благодаря ви


Отговори

  • Здравейте,

    ако обложите разхода с 10% данък върху представителните разходи, то тогава касовата бележка е напълно достатъчна, не е необходимо издаването на протокол или друг разходооправдателен документ. Ако, обаче, решите да не облагате разхода, като представителен, попадате в хипотезата на чл. 26 от ЗКПО, т.е. разходът ще се третира като документално необоснован, поради липсата на фактура или друг първичен документ, което означава, че със сумата на разхода ще преобразувате СФР в края на годината.

    За справка:
    чл. 204 от ЗКПО
    чл. 26, т.2 от ЗКПО
    чл. 10, ал. 6 от ЗКПО

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    С. Колев
  • Благодаря Ви
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата