Задай въпрос тук
Иво  Йонков Иво Йонков Потребител

Неактивен съдружник във фирма и обезщетение за безработица



Здравейте. Имам следния въпрос, на който ще съм благодарен, ако може да отговорите.

Работя във фирма на трудов договор, но има вероятност до 1 месец да бъда съкратен.

В същото време, обаче, се водя съдружник в друга фирма, която упражнява дейност. Не заемам никаква длъжност в тази фирма, не съм осигурен там, не получавам и дивиденти от дейността и.

Въпросът ми е, с оглед на горните обстоятелства, това че съм съдружник във фирма явява ли се пречка пред кандидатстването ми за обезщетение за безработица?



Ако трябва да доказвам, че не съм осигурен от фирмата, в която съм съдружник, както и, че не заемам длъжност и не получавам дивиденти - какво трябва да направя?



Благодаря за отговора предварително.


Отговори

  • Здравейте, г-н Йонков,
    като страна по трудово правоотношение сте бил осигурен във фонд "Безработица" и имате право на парично обезщетение за безработица. Към правото да получавате обезщетение по чл. 54а от КСО за безработица няма отношение участието Ви в капитала на търговско дружество, щом не се самоосигурявате през него и не получавате никакво възнаграждение от там.
    При прекратяване на трудовият Ви договор и настъпване на основание за ползване на парично обезщетение за безработица не е необходимо да доказвате, че не се осигурявате от фирмата, в която сте съдружник.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с ДОПК

-->