Задай въпрос тук
Иво  Йонков Иво Йонков Потребител

3 Месеца неплатен отпуск и обезщетение за безработица



Здравейте. Имам два въпроса:

1. Ако изляза в неплатен отпуск за 3 месеца, след което ме съкратят от фирмата ще имам ли право да получавам помощи за безработица?

2. През тези три месеца неплатен отпуск, работодателят длъжен ли е да внася осигуровки вкл. и за безработица?



Отговори

  • Здравейте,

    Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени осигурителни вноски за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, като за времето през, което сте в неплатен отпуск ще се вземе среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период.
    Ако правоотношенията ви са прекратени по ваше желание или с ваше съгласие, или поради виновното ви поведение, то ще получавате минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.

    За справка: чл.54б от КСО

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение и няма обвързващ характер!

    Поздрави!
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с ДОПК