Задай въпрос тук
Ана Денева Ана Денева счетоводител

транспортни услуги да страна извън ЕС



Здравейте,

Счетоводител съм на транспортна фирма. Фирмата има издаден лиценз, включително за TIR-carnet. Българска транспортна фирма ни предлага договор за транспорт България - Турция. Тази сделка е облагаема с 0 ставка по ДДС / чл. 30 от ЗДДС/. Поради големия обем работа на нас ни се налага да възложим част от транспорта на друга регистрирана транспортна фирма. Сделката между нас и нашия подизпълнител, може ли да се разглежда в условията на чл. 30 от ЗДДС и какви документи следва да приложим към фактурите?


Отговори

  • Здравейте,

    Коректно сте определили доставката на услуга за транспорт на стоки като Международен транспорт на стоки по смисъла на ЗДДС, който се облага с 0% ДДС.
    Сделката с вашия подизпълнител също попада в обхвата на Международен транспорт на стоки (чл. 30 от ЗДДС).
    За да удостовери законосъобразността за прилагането на нулева данъчна ставка за указаната транспортна услуга обаче, търговската фирма ще трябва да разполага с необходимите доказателства и документация, които са описани в чл. 23 от ППЗДДС.

    Поздрави,
    Васил Пантев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->