Задай въпрос тук
Борислав Т. Борислав Т. Потребител

Наем на МПС



Здравейте,



Фирма регистрирана по ЗДДС смята да наеме 2 МПС от фирма нерегистрирана по ЗДДС.

Фирмата трябва ли да определя съотношение на ползването лично ползване/за основна дейност?



Поздрави!


Отговори

  • Фирмата не трябва да следи и да определя съотношение за лично ползване по ЗДДС, но по ЗКПО трябва.
    Ако фирмата избере личното ползване да бъде 50% върху разходите за наем на МПС-тата, то може да приложи чл. 10, ал. 6 от ЗКПО:
    "Документална обоснованост за разходите по чл. 204, ал. 1, т. 1, обложени с данък върху разходите, е налице и когато те са документирани само с фискална касова бележка от фискално устройство или с касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. Разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, които се използват както за дейността, така и за лично ползване, се признават за данъчни цели и когато не е издаден пътен лист или друг подобен документ, когато при определяне на данъчната основа за облагане с данък върху разходите по чл. 204, ал. 1, т. 4 е приложена разпоредбата на чл. 215а, ал. 2, т. 2.".
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС