Задай въпрос тук
наталия ташева наталия ташева Потребител

Услуга от адвокат в ЕС



Здравейте,



Имам следния казус:

Адвокатско дружество извършва правна услуга на регистрирано ЮЛ в ЕС. Във фактурата не начисляваме ддс. Адвокатите обаче трябва да си изплатят полагащото им се възнаграждение. Двама от тях са и съдружници, а третия е подизпълнител. И тримата са регистрирани по ДДС. Има ли начин фактурите от адвокатите към дружеството също да са без ДДС и какво е основанието?

Ще съм благодарна за всяко мнение по въпроса!


Отговори

  • За да се прецени дали трябва да се начисли ДДС за адвокатската услуга на регистрираното ЮЛ в ЕС, трябва да се прецени правилно мястото на изпълнение на правната услуга.
    1) правни консултации, свързани с недвижими имоти са с място на изпълнение там, където се намира недвижимия имот. Ако имота се намира в България, мястото на изпълнение е в България и се начислява 20 % ДДС независимо кой е получателят по доставката;
    2) правни консултации - не се начислява ДДС на основание "чл. 21, ал. 2 от ЗДДС";
    3) правна услуга свързана с представителство в съда - не се начислява ДДС на основание "чл. 21, ал. 2 от ЗДДС";

    Съдружниците няма нужда да издават фяктура на дружеството. Могат да си вземат сумите чрез дивиденти. Подизпълнителят трябва да издаде фактура и да начисли 20 % ДДС.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС