Мария Найденова Мария Найденова Потребител

Преназначаване на длъжност



Здравейте, въпросът ми е следният: Ако работодателят иска да преназначи работникът на по-ниска длъжност в същият отдел, но работникът не е съгласен, как се процедира? Трябва ли работникът да подава молба за преназначаване? Има ли право работодателят да уволни дисциплинарно работникът? Работникът има дългогодишен стаж на сегашната длъжност, повече от 30 години. Благодаря предварително!


Отговори

  • Здравейте,

    Работодателят Ви има право да измени правоотношението с Вас, но трябва да присъства Вашето съгласие писмено. Документално се оформя с допълнително споразумение към основния трудов договор. Но въпросното допълнително споразумение за промяна в размера на месечното възнаграждение задължително трябва да бъде подписано и от Вас, с този подпис Вие изразявате съгласието си.

    За справка: чл. 119 от Кодекса на труда

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Димона Стоянова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->