Stefka Vasileva Stefka Vasileva Потребител

Осчетоводяване на фактура от минала година



Здравейте,

имам липсваща неосчетоводена фактура от м.юни 2016 г.за закупени материали.Получавам я сега.

Мога ли и как да я осчетоводя сега?

Фактурата е с ДДС.

Предварително Благодаря!


Отговори

  • Здравейте,
    отчитането в текущата година на фактура от миналата година следва да се третира по реда на корекция на счетоводна грешка. Това ще рече, че ако сумата е съществена, то трябва да отчетете ефекта за сметка на Натрупаната печалба (или загуба) от предходни години. Ако сумата е несъществена или ако сте по НСС, можете да отчетете ефекта за сметка на текущата печалба или загуба.
    За целите на облагането по ЗКПО следва в ГДД да направите корекция на резултата за годината, за която се отнася фактурата.

    За справка:
    чл. 75 от ЗКПО
    § 41 до 43 от МСС 8
    § 7.1.1 до 7.1.3 от СС 8

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->