Аник Киркорян Аник Киркорян Потребител

Касов бон и фактура - разлика в датите



Има ли нормативен документ, указващ в рамките на какъв период може да бъде различието в датите на двата документа?


Благодаря предварително.



Отговори

    • 26 Mar 2011 12:10
    • (Потребител)
    • 16
    НЕ
  • разликата в датите не трябва да е по-голяма от 5 дни ако е първа датата на касовия бон. За обратното няма изискване- ЗДДС
    • 04 Nov 2011 13:29
    • М Е (Потребител)
    • 0
    Фискален бон е документ, удосоверяващ плащане в брой, а кога да стане плащането е въпрос на договорка и ... възможности :)

    Ако е авансово плащане ... тогава има обвързаност с датата на фактурата /съгласно ЗДДС/.
  • Здравейте,
    да, има нормативен документ и той е Закон за данък върху добавената стойност.
    Всяки доставчик - данъчно задължено лице е длъжен да издава фактура за извършена от него доставка на стока или услуга или за получен аванс преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
    Срокът за издаване на фактурата е не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие, когато става дума за доставка, а при авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
    Относно касовият бон, всички лица, независимо дали са регистрирани или не по ЗДДС, които извършват доставки или продажби в търговски обекти са задължени да издават фискална касова бележка за реализираните продажби/доставки, независимо дали е поискан друг данъчен документ (фактура).
    Най-общо казано, фактурата се издава до 5 дни от данъчното събитие или авансово плащане, а фискалната касова бележка се издава в момента на плащане на доставката, което много често е дори в следващ данъчен период.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->