Задай въпрос тук
Бисер  Иванов Бисер Иванов Потребител

Казус за ДДС при ВОП



Здравейте,

Прочетох, че има доста въпроси по темата, но все пак не намерих отговор на моя.

Ето го и казусът.



Моята фирма е регистрирана по ЗДДС.

Фирма А, базирана в ЕС, предлага стоката си за 100лв, като съответно е съгласна да издаде фактура с 0% данъчна ставка. Доколкото разбирам, при внос, моята фирма следва да самоначисли ДДС ставка от 20%?



В същото време фирма Б, базирана тук, предлага същата стока А на същата цена от 100лв, като ще ми дадат фактура с включен ДДС за стоката. Фирма Б твърди, че печели от търговската количиствена отстъпка, която фирма А им прави. Въпросът ми е какво се случва с ДДС-то? Как така аз следва да си го самоначисля, а фирма Б очевидно не го плаща. Има някаква вратичка за това или е незаконна схема?

Ако е второто, има ли някаква опасност за мен да пазарувам от фирма Б понеже очевидно ми е по-изгодно!







Благодаря предварително за информацията!


Отговори

  • Здравейте,

    Фирма е А явно е регистрирано по ДДС лице в своята държава членка. Тази фирма предлага стока на цена 100 лв.
    Ако вашата фирма придоби тази стока и ако е регистрирана по ДДС ще си самоначисли 20% ДДС с протокол по реда на чл. 117 от ЗДДС. Този протокол се отразява в дневника за продажби и в дневника за покупки като така вие не внасяте ефективно ДДС.

    Фирма Б, регистрирана по ДДС в България, Ви предлага същата стока за 100 лв. с включен ДДС, това означава, че ако Вие купите от Б стоката, ще ползвате данъчен кредит в размер на 16,67 лв., а стоката ще бъде заприходена по цена 83,33 лв.

    Ако Б е официален представител на А или закупува сериозни количества от А е напълно възможно А да предлага по - висока търговска отстъпка на Б и така цената на Б да е по - конкурентна.

    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС