Задай въпрос тук
Ivan Ivanov Ivan Ivanov Потребител

Изчисляване на платен годишен отпуск



Здравейте,

По договор заплатата ми е 600лв. бруто. Тъй като работя на процент месечната ми заплата всеки месец е 1600лв. бруто с доплащането, върху която сума ме усигуряват. Въпросът ми е да ли е законно работодателя да изчислява платеният ми годишен отпуск на база сумата по договор 600лв. при положение, че бруто ми е 1600лв. върху която сума ме усигуряват?


Отговори

  • Здравейте,

    Според чл. 177 от Кодекса на труда, за времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни. Среднодневното брутно трудово възнаграждение се установява, като начисленото при същия работодател брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 дни, се раздели на броя на отработените дни през този месец.

    Във Вашият случай ако последния месец, през който сте отработил най-малко 10 дни е имал 20 работни дни и брутната Ви заплата е 1600лв., то за един ден платен годишен отпуск ще трябва да Ви бъдат изплатени 80лв. (1600лв./20дни=80лв.), а не 30 лв. (600лв./20дни=30лв.)

    За справка: чл.177 от Кодекса на труда и чл. 18 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата