Задай въпрос тук
zaprina nikolova zaprina nikolova operator

Прекратяване на трудово правоотношение по време на предизвестие



Здравейте

Лицето Х е започнало работа с дата на сключване на договора 01.04.2017 г. и реално постъпване. На 15.08. лицето подава молба за напускане със срок на предизвестието 3 месеца - 15.11. Към днешна дата 31.08. работодателят предлага да подпише Заповедта за освобождаване . Лицето не го е направило. Не е уточнено по кой член / т.ал./ ще бъде освободено. Какво се случва от тук нататък? Какви обезщетения дължи работодателят за неспазен срок? Какви права има лицето? По какъв член е най- добре да бъде освободено?

Благодаря!


Отговори

  • Здравейте,

    Страната, която е предизвестена за прекратяване на трудовото правоотношение, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестие.

    За справка: чл. 220, ал. 2 от Кодекса на труда

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата